Bugün Ne Öğrendim #2

Kullanıcı avatarı
dörtbininci
Uzaklaştırıldı!

Bugün Ne Öğrendim #2

Mesaj gönderen dörtbininci »

kahvaltı yapmayınca aklımın durduğunu

Kullanıcı avatarı
alexandretta
Uzaklaştırıldı!

Bugün Ne Öğrendim #2

Mesaj gönderen alexandretta »

yanlışlıkla yanlış yapılabilir

Kullanıcı avatarı
pisagoy
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

Bugün Ne Öğrendim #2

Mesaj gönderen pisagoy »

deephouse candır
Resim

angelik_a
Uzaklaştırıldı!

Bugün Ne Öğrendim #2

Mesaj gönderen angelik_a »

Grigory Rasputin efsanesi

İlginç kişiliklerle dolu olan Rus tarihinin belki de en ilginç karakteridir Rasputin. Özellikle ikna yeteneği ile ön plana çıkan Rasputin, kadınlara olan düşkünlüğü ile birlikte ‘seks makinası’ olarak da bilinen ve bu söylentiler sonucunda öldükten sonra penisi alınarak, deneylerde kullanılmak üzere bir kavanozda saklanan birisidir.

Ölümsüz olarak anılmasının sebebi ise bir ziyafette kendisine zehir verilmiş, üzerine de tabancalarla defalarca ateş edilmesine rağmen ölümü kabul etmeyişindendir.

Rasputin’in çocukluk yılları Sibirya’da geçer. Doğayla iç içe, babasının çiftliğinde kardeşleri ile beraber hayatı tanımaya başlar. Uzun boyu, derin mavi gözleri ile çevrenin ilgisini daha küçük yaşlardan itibaren çekmeye başlamıştır. Daha da ötesi ilginç bir şekilde dile getirdiği bütün tahminleri ve öngörüleri gerçeğe dönüşmektedir bu küçük kâhinin. Fakat bir olay var ki Rasputin gerçek anlamda ailesini ve köylüleri hayretler içinde bırakır. Bir gün babasının çiftliğinden bir at çalınır. Rasputin ne atı, ne hırsızı, ne de olayı görmemiştir. Fakat babasına hırsızın adını söyler, önce kimseyi bu şekilde itham etmenin yanlış olduğunu düşünür babası ama işin ilginç tarafı Rasputin’in hırsız dediği adam kendiliğinden suçunu itiraf eder. Bu olaydan sonra ailesi ve bütün çevresi onun gerçekten doğaüstü güçlere sahip olduğunu düşünmeye başlamıştır.

Çocukluk döneminden sonra ailesi onu din eğitimi görmesi için Verkhoturye Manastırına gönderirler. Burada din eğitimi almaya başlayan Rasputin, manastırda da ilginç yeteneklerini sergilemeye devam eder ve kısa sürede keşiş olur. Bundan sonra manastırın vaiz heyetine katılan Rasputin, Rusya’yı gezmeye başlar. 1886 ve 1901 yılları arasında bütün Rusya’yı, Balkanları, İtalya ve Yunanistan’ı dolaşır. Hatta Kudüs’e kadar götürür bu geziler onu. Gittiği yerlerde vaazlar verir. Fakat onun vaazlarını diğerlerinden ayıran yaptığı kehanetlerdir. Bu kehanetlerde sırayla gerçekleştikçe popülaritesi günden güne artmaya başlar genç keşişin. Öyle ki 1904 yılında Çar Romanov’un küçük oğlu Aleksi’nin hemofili olduğunu öğrenir ve çocuğu ancak kendisinin tedavi edebileceğini iddia eder.

1905 yılı Rasputin’in ülke çapında büyük bir üne kavuştuğu yıl olur. St. Petersburg’da verdiği bir vaazda 1. Dünya Savaşından ve yaklaşmakta olan Bolşevik devriminden bahseder. Yine tarih onun yanılmadığını bize gösterecektir. Artık saraya çok yakındır ve vaazlarında Aleksi’nin hastalığını kendisinin tedavi edebileceğini çariçe Aleksandrova’ya açıklar. Çariçe kendisini saraya çağırır ve böylelikle Petersburg ve Kremlin saraylarının kapıları Rasputin’e sonuna kadar açılmış olur. Bundan sonra saray yılları başlar onun için. Saray çevresi ve Rusya yüksek sosyetesi için birçok vaaz verir, radikal görüşleri ve ilginç kehanetleri onu Rusya burjuvazisinin en merak edilen adamı yapar. Uzun boyu, heybetli sakalı, insanın içine işleyen derin bakışları ve inanılmaz hitabet gücü ona özellikle kadınlar arasında büyük bir hayran kitlesi oluşturur. En büyük hayranı ise Çariçe Aleksandrova’dır.

Rasputin efsanesinin en ilgi çekici bölümü ise hemofili hastası olan Aleksi’yi tedavi etmesidir. Aleksi 1907 yılında çok ağır bir kanama geçirir ve Çariçe, Rasputin’i çağırır. Rasputin parmaklarıyla çocuğun açık yaralarına dokunarak ve bir takım dualar okuyarak kanamayı birkaç dakika içerisinde durdurmayı başarır. Bu olay Çar’ın da güvenini kazandırır Rasputin’e, artık saraydaki yeri çok sağlamlaşmıştır. Artık aileden birisi gibi olmuştur Rasputin. Dış politikadan, günlük olaylara hatta aile meselelerinde bile Çariçe onun görüşünü almadan hiçbir karar almamaktadır. İddialara göre aralarındaki yasak ilişki özellikle bu olaydan sonra çok daha ilerlemiştir. Çariçe tamamen Rasputin’in etkisi altındadır. Ve bu durum hem saray ahalisinin hem de geleneksel rahip kesiminin canını fazlasıyla sıkmaktadır. Hayatı ilginç hikayelerle dolu olan Rasputin’in ölümü de en az hayatı kadar ilginç bir şekilde olacaktır..

Rasputin, Prens Yusufov tarafından bir davete çağrılır, fakat Prens, Rasputin’i kendisi ile özel bir konuda görüşmek bahanesiyle davetten önce evine daha bütün misafirler gelmeden ayrı getirtir. Durum oldukça gariptir, Rasputin’i bahçe tarafında bodrum katında bir odaya indirirler fakat ikramda kusur yoktur. Siyanürle hazırlanan kurabiyeler ve yine siyanürlü şarap sunulur Rasputin’e. Merakla Prens’in ne anlatacağını bekleyen Rasputin, kurabiyeleri afiyetle yer ve hatta şaraptan da birkaç kadeh içer. Bir türlü konuya girmeyen ve lafı geveleyen Prens, Rasputin’e hiçbir şey olmadığını görünce telaşa kapılır, müsaade ister ve komployu hazırladığı ve yine evde başka bir odada onu bekleyen İngiliz ajanından yardım ister.

İngiliz ona bir silah verir ve sessizce bu işi bitirmesini söyler. Prens silahı alır, odaya gider ve iki el ateş eder, başından ve boynundan yaralanan Rasputin yere yığılır. Komplocu Prens bu işi bitirdiğini zannederek yukarı çıkar ve diğer işbirlikçileri aşağıya çağırır. Fakat iki metrelik bu dev Sibiryalıyı öldürmek o kadarda kolay değildir. Prens ve komplocular odaya girdiklerinde Rasputin ayaktadır, ölmemiştir. Rasputin kendisini bahçeye atar ve kaçmaya başlar. Fakat katiller peşine düşerler ve Rasputin bahçe duvarını aşacakken arkasından ateş ederler ve durdururlar. Artık bu tehlikeli adamı öldürdüklerini düşünürler ve cesedini neva nehrine atarlar. Ceset birkaç gün sonra nehirden çıkarılır, otopsi yapılır. Otopsi raporuna göre Rasputin kurşunlardan değil ciğerine dolan sudan, yani boğularak ölmüştür. Onu öldürmek hiçte kolay olmamıştır anlaşılan.

Cinayet ile ilgili bu denli detaylı bilgilere, bu cinayeti planlayan İngiliz ajanının günlüklerinden ulaşıyoruz. İşin en ilginç tarafı Rasputin’i İngiliz hükümetin öldürttüğü gerçeğini de yine bu ismine bile ulaşamadığımız İngiliz ajanının günlükleri ve İngiliz istihbarat kayıtları doğruluyor. Kayıtlarda Rasputin’den “kara güçler” kod adıyla çokça bahsediliyor. Ölüm emri ise bizzat İngiliz savaş dairesi tarafından veriliyor.

Peki, İngilizler neden Rasputin’i öldürmek istediler? Rasputin o yıllarda hükümet ve saray çevresindeki savaş karşıtı lobinin sözcüsü konumunda ve hatta Çar’a Rusya’nın savaştan çekilmesi için baskı yapmakta. Bir demecinde bu savaşın tamamen bir aptallık olduğunu ve Çar’ın bu savaşı kaybedeceğini ve hatta bu süreçte Rusya’da sosyalistlerin iktidara gelebileceğinden bile bahsediyor. Rusya’yı mutlaka savaşta tutması gerektiğini bilen İngilizler ise işi içeriden bitirebilmek için Rasputin’i susturma yoluna gidiyorlar.

Bu gerçekler seksenli yıllara kadar bir sırdı ve Rasputin sadece bir kâhin, içkiye ve eğlenceye düşkün bir saray karakteri olarak biliniyordu fakat şimdi biliyoruz ki Rasputin dünyanın kaderini değiştirebilecek kadar önemli bir adamdı. Ya Ruslar savaştan çekilselerdi, 1. Dünya Savaşını kaybedenler İngiliz ve Fransızlar olsaydı, Osmanlı yıkılır mıydı veya Sovyetler kurulur muydu? Bunlar da Rasputin’in bize düşündürdüğü birkaç soru olsun.

Bonus

[bbvideo=560,315]https://www.youtube.com/watch?v=kvDMlk3kSYg[/bbvideo]

boney m'in süper eğlenceli parçası olarak rasputin'in seks manyağı kişiliğini öne çıkaran ve bayanlara ettiği selamları, karşılığında gördüğü muameleyi ve rus çariçesi ile olan maceralarını anlatan rasputin. konuşması ile, hali tavrı ile akılları alan, korku ile karışık hayranlık beslenen bu büyük öğretmen ve kutsal adam moskova'ya gelir, önce sosyeteye neticede ise saraya girer, vazgeçilmez bir adam olur çıkar. sonu acıklıdır ama, kellesini alırlar rasputin'in, ki ben bütün bunu dönemin "heyecanlı" yapısına veriyorum, zaten sonradan da devrim olmuştu.

There lived a certain man in Russia long ago
ışte çok eskiden Rusya’da bir adam yaşadı

He was big and strong, in his eyes a flaming glow
Adam iri yarı ve güçlüydü,gözlerinde alevli bir parıltı (vardı)

Most people looked at him with terror and with fear
Pek çok kişi ona dehşet ve korkuyla baktı

But to Moscow chicks he was such a lovely dear
Ama o,Moskova’nın güzel kızlarına göre çok hoş bir sevgiliydi

He could preach the Bible like a preacher
Bir vaiz gibi ıncil’den vaaz verebiliyordu

Full of ecstacy and fire
Coşku ve ateş doluydu

But he also was the kind of teacher
Ama aynı zamanda kadınların arzuladığı

Women would desire
Bir çeşit öğretmendi

Ra Ra Rasputin
Lover of the Russian queen
Rus Kraliçe’nin sevgilisi

There was a cat that really was gone
Gerçekten mahvolmuş bir kadın vardı

Ra Ra Rasputin
Russia’s greatest love machine
Rusya’nın en büyük aşk makinesi

It was a shame how he carried on
Rasputin’in devam ettirdiği bir utançtı bu

He ruled the Russian land and never mind the Czar
Rus ülkesini yönetti ve Çar’ı hiç umursamadı

But the kasatschok he danced really wunderbar
Ama kazak dansını gerçekten harika yapardı

In all affairs of state he was the man to please
Devletin bütün işlerinde yararlı bir adamdı

But he was real great when he had a girl to squeeze
Ama kucaklamak için bir kızı tuttuğunda gerçekten müthişti

For the queen he was no wheeler dealer
Kraliçe’ye göre adam kurnaz biri değildi

Though she’d heard the things he’d done
Adamın yaptığı şeyleri duymasına rağmen

She believed he was a holy healer
Onun,oğluna şifa verecek

Who would heal her son
kutsal bir iyileştirici olduğuna inandı

Ra Ra Rasputin

There was a cat that really was gone
Gerçekten mahvolmuş bir kadın vardı

Ra Ra Rasputin

It was a shame how he carried on
Rasputin’in devam ettirdiği bir utançtı bu

But when his drinking and lusting and his hunger
Ama içki içmesi,şehveti ve iktidar arzusu

for power became known to more and more people,
Daha çok ve daha çok insana malumolduğu zaman

the demands to do something about this outrageous
Bu zalim adamla ilgili bir şey yapılmasına dair istekler

man became louder and louder.
Daha yüksek sesli söylenir hale geldi

“This man’s just got to go!” declared his enemies
“Bu adam şimdi gitmeli”diye ilan etti düşmanları

But the ladies begged “Don’t you try to do it, please”
Ama kadınlar yalvardı :”Lütfen bunu yapmaya çalışmayın”

{No doubt this Rasputin had lots of hidden charms
şüphe yok ki bu Rasputin’in birçok gizli büyüleri vardı

Though he was a brute they just fell into his arms
Bir canavar olmasına rağmen tam kucağına düşüyorlardı

Then one night some men of higher standing
Sonra bir gece bazı itibarlı adamlar

Set a trap, they’re not to blame}
Tuzak kurdular,(görünürde)bu işin sorumlusu değiller

“Come to visit us” they kept demanding
“Bizi ziyarete gel” diye talepte bulunmaya devam ettiler

And he really came
Ve Rasputin gerçekten geldi

{Ra Ra Rasputin

They put some poison into his wine
şarabına biraz zehir koydular

Ra Ra Rasputin

He drank it all and he said “I feel fine”}
şarabın hepsini içti ve “kendimi iyi hissediyorum”dedi

Ra Ra Rasputin

They didn’t quit, they wanted his head
Adamlar vazgeçmedi ve onun kellesini istediler

Ra Ra Rasputin

And so they shot him till he was dead
Ve bu yüzden ölünceye kadar ateş ettiler

Oh, those Russians
Ah şu ruslar !

Kullanıcı avatarı
soba borusu
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

Bugün Ne Öğrendim #2

Mesaj gönderen soba borusu »

herkes aynı hayatta

Kullanıcı avatarı
Bürhen Altıntop
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

Bugün Ne Öğrendim #2

Mesaj gönderen Bürhen Altıntop »

irgen şarkıları dinleyince çık psikıdelik olınıy
ben de nisantasi cocuguyum, ben de universite okudum..

litfen amaaaaaa

bir burhan altintop kolay yetismiyor

Kullanıcı avatarı
genjo
Uzaklaştırıldı!

Bugün Ne Öğrendim #2

Mesaj gönderen genjo »

şekerpare tatlıymış

Kullanıcı avatarı
kırmızı kedi
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

Bugün Ne Öğrendim #2

Mesaj gönderen kırmızı kedi »

Siyah ya da kara, bir renktir. Işığı yansıtmak yerine emen pigmentler siyah gözükür. Renkler pigmentlerin yansıttığı ışığın dalga boylarına bağlı olarak oluşurlar. Ortamda hiç ışık bulunmadığında hiçbir ışık yansıtılamadığı için her şey siyah görünür. Pratikte renk olarak kabul edilir.
:kedi:

Kullanıcı avatarı
Bürhen Altıntop
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

Bugün Ne Öğrendim #2

Mesaj gönderen Bürhen Altıntop »

kırmızı kedi yazdı:Siyah ya da kara, bir renktir. Işığı yansıtmak yerine emen pigmentler siyah gözükür. Renkler pigmentlerin yansıttığı ışığın dalga boylarına bağlı olarak oluşurlar. Ortamda hiç ışık bulunmadığında hiçbir ışık yansıtılamadığı için her şey siyah görünür. Pratikte renk olarak kabul edilir.
evit cınısı
ben de nisantasi cocuguyum, ben de universite okudum..

litfen amaaaaaa

bir burhan altintop kolay yetismiyor

Kullanıcı avatarı
pisagoy
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

Bugün Ne Öğrendim #2

Mesaj gönderen pisagoy »

murat cemcir ile ahmet kural çok komikler :D
Resim

Kilitli