Kadeş Savaşı

Kullanıcı avatarı
PessimisT
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

Kadeş Savaşı

Mesaj gönderen PessimisT »

Tarih dersinde öğretmen birini tahtaya kaldırmış ve sormuş:
-Oğlum Kadeş Savaşını kim yaptı?
Çocuk hemen yanıtlamış:
-Hocam vallahi billahi ben yapmadım.
Hoca sinirinden çıldıracak. O sinirle dışarıya çıkmış, koridorda Matematik öğretmenini görmüş ve durumu Matematik öğretmenine anlatmış:
-Hoca hanım bu öğrenciler beni çıldırtacak; Kadeş Savaşını kim yaptı diye soruyorum, vallahi billahi ben yapmadım diye yanıt veriyorlar, çıldıracağım...
-Hocam üzülmeyin çocuktur bunlar hem yaparlar hem de yapmadım derler... Tarihçinin sinirleri iyice tepesine çıkmış ve soluğu Müdür Beyin odasında almış.
-Müdür Bey bu nasıl bir okul, ne öğrencisinde hayır var, ne de öğretmeninde; öğrenciye Kadeş Savaşını kim yaptı diye soruyorum, ben yapmadım diyor, öğretmene durumu anlatıyorum, bunlar çocuktur hem yaparlar hem de yapmadım derler diyor, kafayı yiyeceğim.
Müdür Bey: Siz hiç kendinizi üzmeyin Hocam, bunda merak edilecek birşey yok, şimdi Bakanlığa bir yazı yazar ve Kadeş Savaşını kimin yaptığını sorarız... Tarih Öğretmeni aldığı yanıt ile oracığa yığılıp kalmış ve Müdürden bir hafta izin almış...
Bir hafta sonra Bakanlıktan bir yazı:
Bu yıl ödenek olmadığı için Kadeş Savaşı yapılamayacaktır. Bilginize...
Madem ki varlığım acı veriyor,
Yokluğumla kal sevgili
Ve bu yokluk
Bu ilşki için
Büründüğüm son kimlik olsun..

vinifera
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

Re: Kadeş Savaşı

Mesaj gönderen vinifera »

Buna nedense çok gülüyorum, koysunlar okullara Arkeoloji dersi detaylıca anlatalım, onlar da büyüyüp öğretmen, bakan falan olunca biliyo olsunlar :D

Kullanıcı avatarı
sonerium
Site Yetkilisi
İletişim:

Mesaj gönderen sonerium »

Kesinlikle ya. Lisede seçmeli bir genel arkeoloji dersi olsa ne güzel olurmuş. Çocukları arkeolog olur diye korkuyorlar herhalde :D Sanırsın arkeolog kötü bir şey. Bu arada bu fıkra benim için 50 kere izlediğim bir Kemal Sunal filmi gibidir, hep gülerim :)
"Kimi zaman başarılı kimi zaman başarısız olan kısmen kahraman"

Twitter'da Arkeo-TR | Facebook'ta Arkeo-TR | Instagram'da Arkeo-TR

Resim

Kullanıcı avatarı
lucienne
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi
İletişim:

Mesaj gönderen lucienne »

Ya arkeologluğu işsizlik olarak gördükleri için öncelikle aileler yasaklar çocukların seçmesini.
Ama komikmiş gerçekten.

Kullanıcı avatarı
sonerium
Site Yetkilisi
İletişim:

lucienne yazdı:Ya arkeologluğu işsizlik olarak gördükleri için öncelikle aileler yasaklar çocukların seçmesini.
Ama komikmiş gerçekten.
Orası doğru. Mesela Benim bulunduğum yer küçük bir kasaba. İlk arkeoloji kazanan 3 kişi aileleri tarafından gönderilmemiş, şimdilerde denizlerde çok iyi paraya kaptanlık yapıyorlar. Ben ilk arkeoloji bölümüne gittikten sonra ertesi sene birisi daha gitmiş benden cesaret alarak. O şimdi turizmci ve arkeolojinin adını bile ağzına almak istemiyor. Bu seneye kadar bikaç kişi kazanacak olmuş, gönderilmemiş. 2008de 3. arkeolog adayını gönderdik İzmire. Tesadüfe bakın ki önceki adaşımdı, şimdiki de çok sevdiğim bi arkadaş. Ama neticede insanların kafasındaki; doktor, mühendis, avukat hatta öğretmen ol da masaşın garanti olsun, işin gücün olsun, çocuğumuz okudu adam oldu diyebilmek. Bilmiyorlar ki işte :) Onlar için Kadeş ( :grin: ) savaşını bilip bilmemek çok önemli değil.

Resim

vinifera
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

Mesaj gönderen vinifera »

sonerium yazdı:Kesinlikle ya. Lisede seçmeli bir genel arkeoloji dersi olsa ne güzel olurmuş.
Sanat Tarihi dersi vardı lisede, seçmeli, onu da kaldırdılar galiba :(

Kullanıcı avatarı
nefertiti
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

Mesaj gönderen nefertiti »

Evet haklısınız ama insanlar bunları önemsemiyor. çünkü maalesef bizim ekonomimize sahip bir ülke için arkeoloji zaruret değil lüks demek...

Kullanıcı avatarı
sonerium
Site Yetkilisi
İletişim:

nefertiti yazdı:Evet haklısınız ama insanlar bunları önemsemiyor. çünkü maalesef bizim ekonomimize sahip bir ülke için arkeoloji zaruret değil lüks demek...
Keşke lüks bile olabilse de birileri uğraş verse. Lüks bile değil, önemsiz, gereksiz birşey olarak görülüyor.

Resim