CAERPHILLY KALESİ

Kullanıcı avatarı
lucienne
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi
İletişim:

CAERPHILLY KALESİ

Mesaj gönderen lucienne »

Caerphılly Kalesi Batı Avrupa'da bulunan önemli kalelerden biridir.Bir kaleyi önemli yapan birkaç faktörden biri büyüklüğüdür ki bu da onu Wındsor kalesinden sonra Biritanya’da bulunan en büyük kale yapar. Yapı 13. yy.da inşa edilmiştir ve askeri bina planlamasında döneminde devrim yaratmıştır.Konum olarak akıllıca yerleştirilen kale koruma açıcından güçlü bir bina olmuş.Etrafını saran nehir ve bulunduğu arazi kaleye saldırmayı güçleştirmiştir.
Kral 3. Henri’nin İhtiraslı baronlarından Glamorgan lordu; Gilbert de Clare, bu kaleyi inşa ettirmiştir.De Clare’in kaleyi yaptırma amacı; Bu bölgenin, Orta ve kuzey Galleri kontrolü altına alan Galler prensi Gruffydd ap Llywelyn’in eline geçmesini engellemek ve güvenliği sağlamaktı.Kalenin işlevi başarılı oldu ve Llywelyn’e karşı araziyi korudu. 316 yılında Llywelyn Bren, Senghenydd’li bir asilzade kaleye binlerce askeri ile saldırmıştır Caerphılly kasabasının büyük bir bölümü yok edilmişse de bu saldırı da başarılı olamamıştır.Kale 14. yy da terkedilmiş ve bakımsız bir hale gelmiş.Daha sonra yöresel bir ailenin eline geçip bakim görmüş.19.yy. da restorasyon çalışmaları ile günümüze kadar ulaşmış.
Kaynakça:
kişisel izlenim
http://www.greatcastlesofwales.co.uk/caerphilly.htm

Resim
Yapının Planı

Resim
A view of the Central Island from South-West with the Western Island on the left.

Resim

Kullanıcı avatarı
sonerium
Site Yetkilisi
İletişim:

Mesaj gönderen sonerium »

Şu zamanda yolculuk yaptıkları filmde geçen kale değil di mi bu?
"Kimi zaman başarılı kimi zaman başarısız olan kısmen kahraman"

Twitter'da Arkeo-TR | Facebook'ta Arkeo-TR | Instagram'da Arkeo-TR

Resim

goxcell
Uzaklaştırıldı!

Mesaj gönderen goxcell »

Kullanıcı avatarı
lucienne
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi
İletişim:

Re: CAERPHILLY KALESİ

Mesaj gönderen lucienne »

Ben o filmi izledim arkeologlar fransada orta cag savasina katiliyo ama o kale bu kale degil. Fim fransanin Dordonge bolgesinde geciyor. Bir de ben Cearphilly de film cekildigini hic duymadim.
Benim fikrime gore film bu kaleye benzer bi kalede cekilmisti. Bu kale Dordonage bolgesinde: http://media-cdn.tripadvisor.com/media/ ... sunset.jpg.