1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Anadolu'dan Arkeolojik Vandalizm Öyküleri

Gönderilme zamanı: 11:43 19-Ocak-2009
gönderen vinifera
Kral Warpalavas tarafından M.Ö 727–742 yılları arasında yaptırılan, 1. derece SİT alanı ilan edilmesine karşın çevresinde herhangi bir koruma bulunmayan Konya Ereğli/Aydınkent (İvriz) Köyü’ndeki İvriz Kaya Kabartması, doğal tahribata uğradığı yetmiyormuş gibi kimliği meçhul kişiler tarafından silahlı saldırıya uğramıştı (2003).

Resim

Prof. Dr. Mustafa Şahin tarafından Konya'nın Bozkır ilçesine yapılan inceleme gezisi sırasında İsaura Antik Kenti çevresindeki Geç Helenistik ve Roma Dönemi’ne ait pek çok kaya mezarının defineciler tarafından dinamitle patlatıldığı tespit edilmişti. Bir kaya mezarındaki kabartmada mezar sahibi kişi at üzerinde, av hayvanlarına doğru mızrak tutarken tasvir edilmiş, mızrağın ucu altınların bulunduğu yeri gösterdiği düşüncesiyle defineciler tarafından mezarın sağ tarafını dinamitle havaya uçurmuşlar (2005).

Resim


İzmit'te Etnoğrafya Müze binası olmadığı için gelişigüzel yerlerde sergilenen Roma Dönemi’ne ait heykeller, bekçinin de olmamasından yararlanan kimliği belirsiz kişiler tarafından yere devrilerek kırıldı ve üzerlerine siyah boya atıldı (2006).

Resim

Resim

Resim

Mimar Sinan’ın çağdaşı Sai Çelebi tarafından 500 yıl önce Kâğıthane’de inşa edilen İmrahor Çeşmesi, iki kez saldırıya uğradı. İlk saldırıda çeşmenin en değerli bölümü olan kitabesinin "ayna"sı kırılıp çalındı. Kırık parça Kâğıthane Belediyesi tarafından Beyoğlu Çukurcuma’da bulundu ve satın alınarak depoya kaldırıldı. İkinci saldırıda kitabeyi bütün halinde sökemeyen hırsızlar, kopuk parçayı tahrip olduğu için bıraktılar ve bu parça da depoya kaldırıldı. İSKİ Su Vakfı tarafından rölövesi çıkarılan İmrahor Çeşmesi, restorasyonu beklerken, tümüyle yerinden kaldırılarak bilinmeyen bir yere götürüldü. Damat İbrahim Paşa’nın damadı Mehmet Paşa’ya ait bir nişangah da o günlerde sır oldu. Bu tarih ve kültür hırsızlığını Hürriyet’in haber yapması üzerine İstanbul 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Büyükşehir ve Kâğıthane belediyelerine yazı yazarak çeşmenin akıbetini sordu. Bu gelişmeler yaşanırken, tarihi çeşmenin kitabesinin kırık bir parçasıyla, nişangáh, gece vakti gizlice Kâğıthane’deki Sadabad Camii avlusuna bırakıldı. Bir belediye yetkilisi, kırık kitabe ve diğer kayıp parçaların bölgede tünel inşa eden bir firmaya ait olduğu öne sürülen kamyona yüklenip götürüldüğüne dair tanıklar olduğunu söyledi (2006).

Resim

İstanbul Fatih belediyesi trafiği rahatlatmak amacıyla 1500 yıllık geçmişi bulunan Yedikule Surları’nda “gece karanlığında” yaklaşık 20 metre genişliğinde geçit açmıştı (2006).

Resim

Van'da, Urartuların ulusal tanrısı olan 'Haldi' adına 2800 yıl önce inşa edilen ve üzerinde bulunan 79 tanrı ismiyle Urartular’ın dili ve inanç sistemine ışık tutan Meher Kapı Kapının iç ve yan taraflarında sprey boyalarla silinmesi mümkün olmayan yazılar yazılmış (2008) .

Resim

Kaynakça:

1500 yıllık Tarihe Gedik/ Sabah

2000 Yıllık Tarihi Dinamitliyorlar/ Milliyet

Arkeolojik Vandallık Öyküleri / Focus

Çaldıkları Çeşmeyi Camiye Bıraktılar/ Hürriyet

İnsanlık Mirasına Çirkin Saldırı/ Kenthaber/ Hürriyet

İvriz Kaya Kabartmalarına Saldırı/ Sanat Haber

Meher Kapı Tahrip Edildi / VanTv

[hr]
Bunlar benim gözüme çarpanlar, malesef daha pek olduğunu biliyoruz.

Re: Anadolu'dan Arkeolojik Vandalizm Öyküleri

Gönderilme zamanı: 14:40 19-Ocak-2009
gönderen sonerium
Definecileri bi yerde anlıyorum, akıl sağlıklarını kaybetmişler. Ama heykeli kırıp üstüne boya dökmek nasıl bir fantazidir kardeşim? Hani heykel çıplak Aphrodite falan olsa meczuplar yapmıştır diycem o da değil. Hepsi bi tarafa asıl üzücü olanı bu definecilere arkeologlardan daha fazla değer veren, tarihi eserlere tahrifte bulunanlara hak ettiği cezayı vermeyen bir devletimiz var.

Re: Anadolu'dan Arkeolojik Vandalizm Öyküleri

Gönderilme zamanı: 16:05 27-Kasım-2012
gönderen Andaleon
birkaçını sallandırın bakalım el sürebiliyorlarmı!!!

Re: Anadolu'dan Arkeolojik Vandalizm Öyküleri

Gönderilme zamanı: 02:18 27-Mart-2013
gönderen marlonbora
İnsana değer vermeyen insanımız insanın eserine mi değer vericek?

Anadolu'dan Arkeolojik Vandalizm Öyküleri

Gönderilme zamanı: 08:30 16-Kasım-2015
gönderen sonerium
Resim

Resim

Daha yeni :( Bi de sosyal mesaj vermiş zatları.

Re: Anadolu'dan Arkeolojik Vandalizm Öyküleri

Gönderilme zamanı: 06:58 27-Kasım-2015
gönderen havina
yok artık ya

Re: Anadolu'dan Arkeolojik Vandalizm Öyküleri

Gönderilme zamanı: 16:52 15-Ekim-2016
gönderen marlonbora
Resim
bu ne perhix bu ne lahana turşusu :@

Re: Anadolu'dan Arkeolojik Vandalizm Öyküleri

Gönderilme zamanı: 08:57 05-Mart-2017
gönderen Ctrl+W
marlonbora yazdı:Resim
bu ne perhix bu ne lahana turşusu :@


utanmasa 3b yazıcıyla yazacakmış

Anadolu'dan Arkeolojik Vandalizm Öyküleri

Gönderilme zamanı: 23:10 02-Eylül-2017
gönderen kırmızı kedi
yazıklar olsun ya :@

Anadolu'dan Arkeolojik Vandalizm Öyküleri

Gönderilme zamanı: 10:02 14-Ağustos-2018
gönderen fikretin_ince_gülü
peki hasankeyfteki taşınma olayına ne diyosunuz?