Evrim Teorisine İnanıyor musunuz?

Kullanıcı avatarı
lucienne
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi
İletişim:

Evrim Teorisine İnanıyor musunuz?

Mesaj gönderen lucienne »

Evrim teorisi bütün dünyaca kabul görmüş bir teori. Şu an bilim adamları bu teoriye gözü kapalı inanıyor gibi fakat her teori gibi onun da eksikleri var. Peki sizin fikriniz ne?

Homo Sapiens`in (modern insanın) nereden geldiği tartışılan bir konudur. Bu konuda bir sürü teori olsada iki teori ağırlıktadır.
1- Afrika'dan yayılma teorisi. Bu teori modern insanların Afrika'dan çıkıp bütün dünyaya yayıldığını öne sürmektedir. ("Population replacement theory" veya "Out of Africa" )
2- Multi-region development model, yani modern insanların birçok bölgede Homo Ergasterden evrim gecirerek birçok bölgede ortaya çıktığını savunan bir modeldir.

Peki sizin bu iki konuda fikriniz nedir?

vinifera
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

Re: Evrim Teorisine İnanıyor musunuz?

Mesaj gönderen vinifera »

Evrim yaşadığımız birşey zaten, örneğin insanların 20. yaş dişi çıkmıyor artık. Yani kullanılan uzuvlar gelişir işlevselleşir kullanılmayan uzuvlar geriler ve zamanla kaybolur. Dişçim bana bunu evrim geçirdiğimiz için olduğunu söylemişti hatta artık insanlar 30 yaşında ağzında süt dişleriyle geziyormuş ki gelecekte insanların dişi çıkmayacakmış çünkü eski insanlar kadar etçil değilmişiz.

Kullanıcı avatarı
lucienne
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi
İletişim:

Açıkça modern insanlığın kökeni konusunda benim kafamda büyük bir soru işareti var. Ne Afrika’dan gelişme nede bölgesel evrim teorisi kafamda tam oturamıyor. Bir de Neanderthallerin ve modern insanların ayni zamanda yasayıp karışmamalarına biraz şaşırıyorum.

Kullanıcı avatarı
sonerium
Site Yetkilisi
İletişim:

Mesaj gönderen sonerium »

vinifera yazdı:Evrim yaşadığımız birşey zaten, örneğin insanların 20. yaş dişi çıkmıyor artık. Yani kullanılan uzuvlar gelişir işlevselleşir kullanılmayan uzuvlar geriler ve zamanla kaybolur. Dişçim bana bunu evrim geçirdiğimiz için olduğunu söylemişti hatta artık insanlar 30 yaşında ağzında süt dişleriyle geziyormuş ki gelecekte insanların dişi çıkmayacakmış çünkü eski insanlar kadar etçil değilmişiz.
Çok ilginç bir yaklaşım. Benim 20lik dişlerim senede bir çıkıp bana işkence eder ve sonra kaybolur gider. :) Peki bu durumda yani artık eskisi kadar etçil değilsek etyemez insanlar ters bir evrime doğru gitmiyorlar mıdır? Gerçi etyemezler bir kabile, sürü halinde yaşamadıkları için bir tür insanın farklı yönde evrimleşmesi durumu olamaz. Artık basbayağı kozmopolit bir sürü halinde yaşıyor insanlar.

Konumuza gelecek olursak evrim teorisine kısmen inanıyorum. Hatta inanıyorum demek saçma geliyo bana, evrimi bir tür karşı din gibi gösterdikleri için "kabul ediyorum" diyeyim. Teknik olarak zaten Adem ve Havva hikayesi masal gibi ve karşısındaki en bilimsel duruş evrim. Bilimsel olarak evrim olgusu her şekilde kanıtlanmış. Tabi insanın kafasında o ünlü soru işareti oluşmuyor değil. İlk insan? Ama şu da oluyo; neden ilk insan, neden tek ya da çift insandan çoğalma efsanesi?
"Kimi zaman başarılı kimi zaman başarısız olan kısmen kahraman"

Twitter'da Arkeo-TR | Facebook'ta Arkeo-TR | Instagram'da Arkeo-TR

Resim

vinifera
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

Herkesin 20. yaş dişi çıkmıyor: "Evrimleşme sürecindeyiz".
"Evrim yaşadığımız birşey zaten" dedim.

Kullanıcı avatarı
ZEUS
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

Mesaj gönderen ZEUS »

Çok hassas bir konu. Ne körü körüne evrim doğrudur deyip Darwin' in sahte ve üçkağıtçılık sembolü ilk insanın kafatası modelini savunup gülünç olmak ne de körü körüne evrim yoktur deyip ahmakça bir cehalet içerisine girmek içimden gelmiyor. Ne yapsam acaba? Kendi kanaatimce insanlık tarihi daha çok ama çok yeni ve oran olarak sadece beyninin %3 (daha bile düşük olabilir; ama rakamlar bu)' ünü kullanabilen canlılar olarak bu kadar kısa bir sürede bu kadar süratle gelişmemiz ve evrimleşmemiz de imkansız diye düşünüyorum.

Belki uzaylılar tarafından laboratuvar ortamında üretilip işlerine yaramayınca dünyaya çöp olarak da atılmış olabiliriz :D Bir diğer önemli konu da şu: Mesela memeli sınıfındaki canlılar (erkekler de dahil) nefes alıp verme olayını istemsiz olarak gerçekleştirir. Ve istemsiz vücut fonksiyonları da evrime dahil değildir. Çünkü evrim bir nevi mutasyondur. O da derin bir konu. Şimdi iyice karışacak. Nefes alıp verme evrime dahil olsaydı şimdi başka yerlerimiz ile hava soluyor olmamız gerekirdi.
Resim

Kullanıcı avatarı
lucienne
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi
İletişim:

Uzaylılardan bahsedince... Bir zamanlar bir kitap vardı sanırım 70.li yıllarda new age akimi ile çılgın fikirler atan kişilerden biri bir kitap yazmış. Adi: Tanrıların arabaları yok. Birçok yerde yasaklı veya çok tartışılan bir kitap Gerald Godow tarafından yazılmış. Bende bu kitabi ortaokulda inceleme fırsatı bulmuştum, çok da ilginç gelmişti. Godow diyor ki mağaralardaki o ucan adam resimleri bir halüsinasyon ürünü değil de aslında uzaydan gelen insanlar. Uzaydan gelmişler veya zamanın ötesinden ve bizim ilk insanlarımızı eğitmişler. Ve hani işaretler filminde olan Şu teoriyi de savunmuş.

Ben bu uzaylı olayına karşı değilim. Yani milyonlarca yıl sen tas alet kullan sonra çok kısa bir zaman dilimi içinde yok bakir, bronz ve demir ve hatta tarım benim kafamda soru işareti uyandırıyor. Bunu sadece havanın ısınmasına bağlamak doğru mu bilmiyorum.

Kullanıcı avatarı
ZEUS
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

Mesaj gönderen ZEUS »

Yaşa lucienne. Hani uzaylı iddiası çok sofistike olsa da dediğin gibi sen birkaç yüz bin yıl hiç gelişmeden yaşa sonra da bir anda puuuf herşey değişsin. Evet işte o arada bir yerle anlamlandıramadığım bir şey var. Aslında bu uzaylı konusu için Haktan Akdoğan' a baş vurmak lazım.
Resim

Kullanıcı avatarı
lucienne
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi
İletişim:

Evet ya anlamak çok zor. Bu konuyu kendime hava durumu ile açıklayamıyorum. Yani hava ısındı insanlar tarıma geçti. Uzaylı değil de bazıları gelecekten gelenlerin yârdim ettiğine veya meleklerin yardımına inanıyor.
Benim çok uçuk bir şey aklıma geldi dört büyük kitaptaki Adem ve Havva’nın yaratılışını evrimin neresine koyabiliriz sizce?
Birde teşekkürler Zeus, Haktan Akdoğan ilginç bir kişiye benziyor biraz bilgim oldu benimde senin sayende.

vinifera
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

Arkadaşlar, insanoğlu gereksinimleri doğrultusunda, sahip olduğu aklı ve becerisini kullanarak ürettiği çözümlerle ve bu çözümlerin yeni buluşlarla geliştirilmesi sonucu bugünlere gelmiştir. Bakırı demiri uzaylılar getirmedi doğada var zaten insanoğlu kullanmayı öğrendi ve bunların hiç biri de o kadar kısa bir sürede olmadı. Siz koskoca bir tarihsel süreci, Arkeolojik veriler doğrultusunda hazırlanan kronolojileri yok saymışsınız. Lütfen Arkeolog gibi düşünmeye çalışın.