Büyük İskender'in Yaşamı ve Fetihleri-A.B.Bosworth

Kullanıcı avatarı
2mi3
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi
İletişim:

Mesaj gönderen 2mi3 »

Geçenlerde Alkım Kitapevi'ndeki indirimi görünce dayanamadım ve içeri girdim.Özellikle Kadıköy Alkım muazzam bir kitapçı.Mitoloji'den ufak ufak sıyrılıp gerçek yaşamlara dair kitapları okuduğum şu günlerde Büyük İskender üzerine güzel bir kitap arıyordum.Pİyasada Büyük İskender üstüne tomarla kitap var ,ama çoğu ya romanlaştırılmış ya da tarih dersine çevrilmiş.

Elime A.B.Bosworth'un kitabı geçti aranırken.Fiyatı da 9 TL idi üstelik.İlk başta ucuz olmasından ya kötüyse diye düşündüm (klasik psikoloji) sonra dedim ne kaybederim.Bu klasik psikoloji beni tekrar yanılttı :)

A.B.Bosworth'un Büyük İskender üzerine çok kapsamlı araştırmaları varmış,The University of Western Australia'da Klasik ve Antik Çağ dersi veren ve Büyük İskender üzerine araştırma yapan sayılı uzmanlardanmış kendisi.Yazdığı kitap adeta bir sohbet havasında,dönemin sosyal,kültürel,siyasal,strateji açısından bütün yönlerini harmanlayıp bize gayet güzel bir eser sunuyor.Kitabın akışı adeta Bosworth ile muhabbet eder gibi ilerliyor.Dayandığı kaynakları her daim belirtiyor.Üstelik 'İskender kapıdan sol ayağıyla girdi,sağ eliyle kılıcını tuttu' gibi malkoçoğlu destanı anlatmıyor.

Büyük İskender'i ve dönemini iyi anlamak açısından çok yararlı bir kaynak olduğunu düşünüyorum.Üstelik babası Philip'e de gayet değinmiş.Böylelikle İskender'in başarılarındaki temel faktörleri anlamamızda yardımcı olmuş.

Tavsiye ederim:)
'Biz,bütün yaşayanlar,hayaletten,birer boş gölgeden başka birşey değilmişiz.'
Odysseus (Aias-Sophokles)

Kullanıcı avatarı
sonerium
Site Yetkilisi
İletişim:

Mesaj gönderen sonerium »

Teşekkür ederim kardeşim, okuyacağım.
"Kimi zaman başarılı kimi zaman başarısız olan kısmen kahraman"

Twitter'da Arkeo-TR | Facebook'ta Arkeo-TR | Instagram'da Arkeo-TR

Resim

Kullanıcı avatarı
marlonbora
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

Re: Büyük İskender'in Yaşamı ve Fetihleri-A.B.Bosworth

Mesaj gönderen marlonbora »

nerden alıyoruz nerden indiriyoruz?
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anlayabileceği kadardır.