Resim
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için bağışlarınızı bekliyoruz. Make a donation.

Olba Dergisi

Kullanıcı avatarı
alexandretta
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi
Mesajlar: 102
Kayıt: 17:04 28-Kasım-2012

Olba Dergisi

Mesajgönderen alexandretta » 10:19 29-Kasım-2012

OlbaDergisi.png

Kilikia Arkeolojisini Araştırma Merkezi 1998 yılında kurulmuştur. Olba süreli yayını, Mersin Üniversitesi Kilikia Arkeolojisini Araştırma Merkezi’nin bilimsel dergisidir. Antik Çağ’da Kilikia olarak adlandırılan Mersin Bölgesi’nin arkeolojisi, Mersin Üniversitesi kuruluncaya değin arkeolojik açıdan az araştırılmış ve özellikle yayın olarak da ihmal edilmişti. Olba dergisi bu eksikliği gidermek ve bölge arkeolojisi ile Küçük Asya arkeolojisine yönelik çalışmaları yayınlamak amacıyla çıkartılmaya başlanmıştır. Olba, sadece bölgeye yönelik makaleleri yayınlamayıp Küçük Asya genelindeki ve hatta Ortadoğu’ya yönelik, İ.Ö. 10. yüzyıldan İ.S. 7. yüzyıla kadar olan dönemi kapsayan çalışmaları değerlendirmeye alarak, aslında ülkemizdeki arkeolojik bilimsel yayınların sadece nicelik değil, nitelik olarak da artmasına hizmet etmeyi amaçlamıştır. Olba dergisi 1998 yılından bugüne değin (2010) 18 sayı çıkartmıştır.

OLBA'nın ilk sayısı T.C. Kültür Bakanlığının katkılarıyla Mersin Üniversitesi tarafından bastırılmıştır. Diğer sayılar Mersin Üniversitesi Rektörlüğünün maddi olanakları ile Çukurova Üniversitesi Matbaasında basılmıştır. Olba, 2003 yılından bu yana Mersin Üniversitesi Rektörlüğü adına Ege Yayıncılık tarafından basılmaktadır. Satış ve dağıtımı da aynı yayıncılık tarafından yapılmaktadır. Her sayı 500 adet olarak basılmaktadır.

Dergi; Prehistorya, Protohistorya, Klasik Arkeoloji, Klasik Filoloji (ve Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri), Eskiçağ Tarihi, Nümizmatik ve Bizans Sanat Tarihi kapsamında özgün sonuçları içeren makaleleri yayınlamaktadır. Yeni malzeme veya görüşlerin bilimsel kriterlere uygun olarak aktarılması beklenmektedir. Yeni malzeme veya kazı sonuçlarını konu alan makalelerde de salt tanıtım yapılıp yoruma yer vermeyen makaleler kabul edilmemektedir.

Olba, Kilikia bölgesi (Alanya-İskenderun Körfezi arası) içinde bulunan Dağlık Kilikia (Alanya-Mersin arası) dahilinde rahip – krallık ile yönetilen bir Hellenistik dönem territorium’unun ismidir. Olba, Limonlu ve Göksu nehirleri arasındaki bu bölgenin (territorium’un) aynı zamanda yönetim merkezidir. Dergi’ye bu yönetim merkezinin adının verilmesi, Kilikia bölgesi arkeolojisinin tanıtılması amacıyla seçilmiştir.

Dergi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız...
Derginin 19. sayısı için tıklayınız...
.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Sponsorlu Bağlantı
Kullanıcı avatarı
marlonbora
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
Mesajlar: 365
Kayıt: 23:29 21-Haziran-2008
Konum: Fethiye / Munchen

Re: Olba Dergisi

Mesajgönderen marlonbora » 02:23 27-Mart-2013

sayı 20: http://olba.mersin.edu.tr/Olba20.html

ama içeriğine bakılamıyo
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anlayabileceği kadardır.


“Arkeo-TR Kütüphanesi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir