1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

100 Şarkıda Memleket Tarihi, Murat Meriç

Gönderilme zamanı: 13:53 19-Ağustos-2017
gönderen kırmızı kedi
Resim

Ağaçkakan Yayınları’na ait “Hazır Bilgi” serisinin dördüncü kitabı, müzik yazarı Murat Meriç’ten “100 Şarkıda Memleket Tarihi” oldu.

Pop Dedik / Türkçe Sözlü Hafif Batı Müziği kitabıyla da tanınan Murat Meriç memlekette ve dünyada olan biten üzerine yazılmış 100 şarkıyı derledi. Kitapta Türkçe Ezan'ı da içeren Cumhuriyet Dönemi; Japonya'da batan Ertuğrul fırkateyni anısına yeni orada yapılmış bir plakla başlayıp Süleyman Demirel'in ölümüyle sonlanan Memleket Ahvali; 27 Mayıs ve 12 Eylül'ü de içeren darbeli dönemi anlatan İki "Şarkılı" Darbe; Amerika'ya övgü ve sövgü içeren Küçük Amerika Olma Yolunda; Futbolun Ayrı Bir Tarihi Var gibi bölümler yer alıyor. "Bu Gaz Bir Harika Dostum" başlıklı bölümde ise Gezi olaylarının müziğe yansıması ele alınmış.

Bahsi geçen parçaları dinlemek isteyen müzikseverler için de her parçanın sonunda karekodlar verilmiş. Karekodu okutarak şarkıları dinlemek mümkün.

Kitapta yer verilen şarkılardan bazıları şunlar:

Avrupa'nın Kızları, Hüseyin Köse

Almanya'ya işçi göçü üzerine Koryanalı kemençeci Hüseyin Köse'ye ait Avrupa'nın kızları:

"Avrupa'nın kızları ne ocaklar söndürdü / Ne müslüman gençleri katoliğe döndürdü..."

Demirel, Aytaç Altıntaç

Demirel'in iktidara gelişi üzerine Aytaç Altıntaç tarafından yapılan Demirel:

"Köyden geldi şehire / Buldu kendini kürsüde / Hikayesi örnektir / Bizim gibi gençlere // Demirel Demirel / Her gün yeni bir temel / Elin değdiği her yerde / Yükselir abideler..."

Uzaylılar Hoşgeldiniz, Şemsi Yastıman

Ay'a seyahat sonrası Orta Anadolu'dan yükselen Şemsi Yastıman işi "merhaba":

"Duyduğuma göre siz uzaydan gelmişsiniz / Hele şöyle oturun bakalım iki laf edek..."

“Tarih, okulda en uzak durduğum ders. Hayatımdaki tek bütünlemem, lise sonda girdiğim tarih bütünlemesi. Bugün “tarihçi” olarak anılıyor olmam, oldukça ironik bir durum. Bize öğretilen “tarih”, tanıklıklarda rastladığımız gibi değil. Tarihi şarkılarla bütünlemek, geçmişin izlerini şarkılarda sürmek, heyecanlı. Elinizde tuttuğunuz kitapta, bu heyecanı sizlerle paylaşıyorum.
Kitap, kendini anlatıyor. Özeti şu: Memlekette ve dünyada olan biten üzerine yazılmış şarkılar var burada. Benim seçtiklerim. Başka biri bambaşka şarkılar seçebilirdi. Kitabı hazırlarken ve şarkıları sunarken kronolojik bir sırada ilerlemeyi tercih ettim. Yine de (okura bir kolaylık sağlamak için) kendimce önemli gördüğüm öbekleri ayırarak kimi bölümlemeler yaptım. Karışık gözükebilir, eksikleri/fazlaları vardır, olabilir. En büyük eksik, başta ayrı bir bölüm olarak tasarladığım seçim şarkıları. Başa çıkamayınca, eleyemeyince onları kitabın dışında bıraktım. Kim bilir, belki de bir sonraki kitabın konusu olurlar…
100 rakamı şüphesiz sınırlayıcı. İstemeden kitap dışında bıraktığım çok şarkı/olay var. Yine de kendimi tutamayıp “fazladan” altı belgesel plak ekledim. Kitap dışında kalan şarkıları unuttuğum sanılmasın.“
(Tanıtım yazısıından)

100 Şarkıda Memleket Tarihi, Murat Meriç

Gönderilme zamanı: 17:35 19-Ağustos-2017
gönderen havina
keyifli bir kitap gibi duruyo

100 Şarkıda Memleket Tarihi, Murat Meriç

Gönderilme zamanı: 16:47 20-Ağustos-2017
gönderen la'l
alırım bunu ben

100 Şarkıda Memleket Tarihi, Murat Meriç

Gönderilme zamanı: 10:03 14-Ağustos-2018
gönderen fikretin_ince_gülü
ben de alırım