Resim
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için bağışlarınızı bekliyoruz. Make a donation.

Eustylos

Forum kuralları
Arkeo-TR Sözlük, maddeleri sizler tarafından konu başlığı açılarak oluşturulacak bir tür serbest sözlüktür. Maddelerin içeriği Arkeoloji ile yardımcı bilim dalları ve sanat terimleri olmalıdır. Bu bölümde kaynak belirtmeniz gerekmez.
vinifera
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi
Mesajlar: 3575
Kayıt: 02:12 26-Ekim-2008

Eustylos

Mesajgönderen vinifera » 21:00 03-Haziran-2009

Vitrivius’un anlattıklarından yola çıkılarak Hermogenes’in sütun açıklıklarının sütun alt çapına göre hesaplanmasına dayanan beş oran belirlediği ve bu oranlar arasından eustylosu severek uyguladığı anlaşılmaktadır.

Eustylos, sütun açıklığının sütun alt çapının 1:2 1/4 (2,25) kadar olmasına verilen isimdir. Yapılan araştırmalar sonucu eustylosun en iyi şekilde Magnesia Zeus Tapınağı’nda uygulandığı ortaya çıkmıştır.

Vitrivius eustylosun uygulandığı en iyi örneğin mimarı Hermogenes olan Teos Dionysos Tapınağı’nı göstermektedir. Ancak tapınaktaki merkezi sütun aralığı Roma Dönemi onarımları sırasında önemli ölçüde değişikliğe uğradığından eustylosun uygulanıp uygulanmadığı açık bir şekilde anlaşılmaktadır. Bunun yanı sıra Hermogenes’in baş yapıtı sayılan Magnesia Artemis Tapınağın’da bu sistemin kullanılmadığı görülür (Buradaki ölçü 1:3 lük diastylosa yakındır).

[hr]
Kaynak: Şahin, M., Anadolulu Bir Mimar Hermogenes, İstanbul 2002.

>Sponsorlu bağlantı

“D, E, F” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir