Din ve Mitoloji Arasında Ne Tür Bir Bağ Kuruyorsunuz?

yıldız_tozu
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

Re: Din ve Mitoloji Arasında Ne Tür Bir Bağ Kuruyorsunuz?

Mesaj gönderen yıldız_tozu »

Bence bu konu tartışmaya kapalı.

Kullanıcı avatarı
Revirciabi
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

Mesaj gönderen Revirciabi »

Sonerium mucize insan derken son peygamberi kastetti heralde. Onun kusursuz insan olduğunu söylemeye gerek yok heralde ki bunu diğer dinlerin alimleri de söyler.
Din ve mitoloji arasındaki bağ bariz bir şekilde görülmekte zaten. Ancak mitolojinin de öncesinde dinler vardı. Mitolojiyi ilahi dinlerin kaynağı olarak göstermek insafsızlık olur. Tabi ki bu inanışla da ilgili, ne kadar bilimsel ve objektif yorum yapmaya da çalışsak, yorumlarımız inancımızla paralel olarak gider.
Yani köken olarak mitolojiyi gösterirsek bir anlamda ilahi dinlerin de uydurma olduğunu söylemiş olmazmıyız, Yoksa ben mi yukarıda yazılanları yanlış yorumladım:)

vinifera
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

Mesaj gönderen vinifera »

Ephesos’ta Ana Tanrıça kültünün devamı olan Artemis’ten önce Leto kültü var, Leto burada kutsal bir ağaçla simgeleniyor. Doğum sancıları geldiğinde bu ağaca tutunmuş. Peygamberler tarihi üzerine okuduğum bir kitapta (bir ilahiyat doçenti tarafından yazılmış) Meryem’in İsa’yı doğururken bir hurma ağacına tutunduğu yazıyordu. Meryem ismi de Sümerlerdeki ana tanrıça “Marienna” ismiyle çok benzeşiyor, bugün bile kullanılan, Maria, Marianna isimleri bizdeki Meryem ismine karşılık gelmekte. Ve sözünü ettiğim kültler Meryem’den çok çok önce. Bunlar görmezden gelinebilir şeyler değil.
Hiç değişikliğe uğramadığını düşündüğünüz bilgilerle bunları nasıl açıklarsınız. Sizce bir karışıklık yok mu?

Kullanıcı avatarı
göbeklitepe
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

Mesaj gönderen göbeklitepe »

Bir Arkeoloji mezunu olarak, din ve mitolojinin birbirinden ayrı kavramlar olarak tartışılması bana biraz garip geldi. Bütün dinler; mitoslar, hikayeler ve ritüel törenlerinden oluşmaz mı ? Bu açıdan Semavi dinleri (müslümanlık,musevilik,hristiyanlık) örneğin, Zeus kültünden ayrıcalıklı kılan nitelik ne ? Dinler bir açıdan da mitoslar bütünü değilmi, muhammedin mihraca yükselmesiyle, odysseus'un hades'e inip dünyaya geri dönmesi arasında ne fark var. Neden ilki diğerinden daha gerçek olsun ki... Mitoloji ile Din arasında kapsayıcı bir bağ yokmudur, din kurumu kendini birdizi mitos aracılığıyla var etmezmi.

Tartışmayı daha da derinleştirmek doğru olurmu bilmiyorum ama bence bu iki kavram (din ve mitos) toplumların sosyo ekonomik, kültürel ve psikolojik yapılarını betimlememizde ve anlamamızda bize yardımcın olur, bunun sebebi de tamamen insan üretimi hikayeler olmalarından kaynaklanmaktadır...

(Dip not: Ben bir Ateistim. )
Nevali Cori

Kullanıcı avatarı
Revirciabi
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

Mesaj gönderen Revirciabi »

Vinifera Meryem örneğini vermişsin güzel ama, sende çok iyi biliyorsun ki Hristiyanlıktan önce de dinler vardı. Benim söylemek istediğim mitolojinin kaynağını ancak insanın kaynağına dayandırabiliyorsak, din kavramını da aynı şekilde değerlendirmeliyiz diye düşünüyorum. Mitolojiden dolayı dinler çıktı gibi bir cümle daha önce de ifade ettiğim gibi çok büyük bir acımasızlık olur. Ancak dinler sebebiyle insanlar mitosları meydana getirdi, kendi inanışlarına uydurarak bir şekilde bunları ortaya çıkardı ve bunlara inanmaya başladı dersek sanırım biraz daha toparlanmış olur. Daha önce de söylediğim gibi bu konuya ne kadar bilimsel yaklaşırsak yaklaşalım inanışımız düşüncelerimize hakim olur.
Örnek: Göbeklitepe;)

Kullanıcı avatarı
göbeklitepe
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

İnanış=Ateizm ? ;))
Nevali Cori

Kullanıcı avatarı
ZEUS
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

Mesaj gönderen ZEUS »

Oh ya süper bir konu. Tabii bu tartışmalar bol bol "biz" yerine "ben" dersek daha tatminkar sonuçlar verecektir. Tabii de burada bir arkadaşımızın da dediği gibi "inancımız, düşüncenin önüne geçecek" tir. Bir örnek verecek olursan kendimden ben bazen inanırım der, bazen inanman derim. Neden inanmam dediğimi bilemesem de samimi olduğumu sanmıyorum bu söylemimde. İnanıyorum desen bir şeyler inandığım dinin tüm gereklerini yapmama mani oluyor gibi geliyor. Yani bu dediğim bir şeyler yine benin iç derinliğimden kopup gelen duygu fırtınaları. Belki de doğup büyüdüğümüz coğrafya ve dış ortamın gelişmemiz üzerinde ki etki, ve farkedemediğimiz görünmez, hissedilmesi zor toplumsal baskılarda bu girdaba neden oluyor olabilir.

Mitoloji - din ilişkisine şu açıdan bakıyorum: Güzel örnek verilmiş Vinifera tarafından. Leto ve Meryem ilişkilendirilmesi. Peki Leto kimden türedi. Anası Demeter, anneannesi Kybele değil mi? (Soy ağacı olarak değil; inanç kökeni olarak ;) ). Peki Kybele kimden türedi; Havva' dan mı?

Bir de şu yönden bakalım. Madem varsayalım ki mitoloji ile din arasında ilişki var. Dogmatik dinler kadının üremesini bile erkekten bilir. (Havva' nın Adem' in kaburga kemiğinden oluştuğu düşüncesi). Erkek daima kuvvetli ve son sözü söyleyendir. Semavi tüm dinlerde bu aynıdır. Hiç kadın peygamber duymadım ben. Peki dogmatik olmayan mitoloji neden Uranos ile Gaia' yı iki zıt kutup; ama birbirini itmek yerine çeken, birleşmesinden canlar doğan bir olgu olarak yarattı. Din ile mitoloji bu yönden ayrılıyor. Kadın da erkek de eşit ve üretken. Bir de size garip gelebilir; ama Hz. İsa' yı Romalılara teslim eden, ispiyonlayan Yahuda' nın vampirizm mitolojisinin atası olmasına ve ölümsüzlük cezası alarak sadece kül ile besleniyorken tanrı tarafından tüm affediliş çağrılarını red edip , dişi tanrıça tarafından kötülüğe çekilerek insan kanı ve eti ile lanetlenmesi mitolojisine ne buyuracaksınız? İşte yine başrolde Tanrı' dan bile önce varolduğunu ondan güçlü olduğunu iddia eden dişi bir şeytan tanrıça figürü ve erkeği yönlendirmesi.
Resim

Kullanıcı avatarı
sonerium
Site Yetkilisi
İletişim:

Mesaj gönderen sonerium »

Bir de şu yönden bakalım. Madem varsayalım ki mitoloji ile din arasında ilişki var. Dogmatik dinler kadının üremesini bile erkekten bilir. (Havva' nın Adem' in kaburga kemiğinden oluştuğu düşüncesi). Erkek daima kuvvetli ve son sözü söyleyendir. Semavi tüm dinlerde bu aynıdır. Hiç kadın peygamber duymadım ben. Peki dogmatik olmayan mitoloji neden Uranos ile Gaia' yı iki zıt kutup; ama birbirini itmek yerine çeken, birleşmesinden canlar doğan bir olgu olarak yarattı. Din ile mitoloji bu yönden ayrılıyor.
Din tamamen mitolojiden besleniyor, kopyası demiyoruz(m) zaten. Ancak semavi dinler dediğimiz dinlerin temel aldığı o çok kıssalar, öyküler birçok mitolojide farklı adlarla olduğu gibi karşımıza çıkıyor diyoruz(m). Bu durumda dinler ya mitolojiyle sımsıkı bağlı, ya mitolojiden doğdu ya da hepsi tesadüf. Gözlerimiz kapayıp şöyle bir gerçeği(?) de kabullenebiliriz: Dinle mitolojinin hiç bağlantısı yok.
"Kimi zaman başarılı kimi zaman başarısız olan kısmen kahraman"

Twitter'da Arkeo-TR | Facebook'ta Arkeo-TR | Instagram'da Arkeo-TR

Resim

Kullanıcı avatarı
göbeklitepe
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

"Mitoloji - din ilişkisine şu açıdan bakıyorum: Güzel örnek verilmiş Vinifera tarafından. Leto ve Meryem ilişkilendirilmesi. Peki Leto kimden türedi. Anası Demeter, anneannesi Kybele değil mi? (Soy ağacı olarak değil; inanç kökeni olarak ). Peki Kybele kimden türedi; Havva' dan mı? "

Fikir yürütme Çok güzel gidiyordu ama şu Kybelenin Meryemden türemesi meselesi işi karikatürize etti zira "Kybele kültü" "Havva"dan daha erken değil mi...
Nevali Cori

Kullanıcı avatarı
ZEUS
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi

Mesaj gönderen ZEUS »

Selam Göbeklitepe. Eğer bizim öğrendiğimiz mitolojiye bakarak dersen evet haklısın Kybele Havva' dan önce dersin. Ama Semavi bir dine inanan insan için bunu kesinlikle söyleyemezsin. Bir inançta Havva yeni tarihli, diğerinde ise başlangıçta sadece ve sadece Havva var. Nasıl çıkacağız şimdi bu işin içinden :D İstesek de istemesek de karikatürize bir konu.

Sadece mitolojik açıdan yaklaşırsak bu konuya çakarız, sınıfta kalırız ;) Çünkü çok çatallı bir başlık ve konu var karşımızda. İlk mesajımda da dedim ya güzel bir söz yazılmış diye: "İnançlar daima düşüncenin önüne geçecektir"...

Tüm arkeologlar Ateist değil ki. İstediğin kadar Havva Kybeleden sonra demiş olalım. O kişi için bir şey ifade etmeyecektir. Önemli olan orta noktayı bularak fikir yürütmek. Zaten ben de fikir yürütmekten, kesin bir dille şu bundan öncedir gibi ibarelerden kaçınarak daha ziyade sizlere sordum ki bakalım düşünceler ne bu konuda? Tamam bazınız çok güzel ben inanmam yada ateistim demiş uygarca. Ama ben asıl inanan insanlar buna nasıl yaklaşacak onu merak ediyorum.
Resim