Resim
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için bağışlarınızı bekliyoruz. Make a donation.

Skenographia

Forum kuralları
Arkeo-TR Sözlük, maddeleri sizler tarafından konu başlığı açılarak oluşturulacak bir tür serbest sözlüktür. Maddelerin içeriği Arkeoloji ile yardımcı bilim dalları ve sanat terimleri olmalıdır. Bu bölümde kaynak belirtmeniz gerekmez.
vinifera
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi
Mesajlar: 3575
Kayıt: 02:12 26-Ekim-2008

Skenographia

Mesajgönderen vinifera » 20:31 03-Haziran-2009

[align=justify]Grekçe bir kelime olan skenographia bir alanın tüm mimari öğeleri ile birlikte bir bütün olarak ele alınması ve her birinin yerinin tek bir nirengi noktasında alınan eksene göre belirlenmesi esasına dayanan sisteme verilen isimdir.
Skenographia Arkaik Dönem’den itibaren bilinmekte ve kullanılmaktadır. M.Ö. 450 civarında Phidias’ın başkanlığında yürütülen yeniden yapılanma çalışmaları sırasında propylon ve Athena Nike Tapınağı arasında, M.Ö. 350 civarına tarihlenen Halikarnassos Mausoleum’u ile propylon arasında etkili bir biçimde ve özellikle Hellenistik Dönem’de Hermogenes tarafından başarıyla uygulanmıştır. Magnesia Artemis Tapınağı’nın bulunduğu temenosta nirengi noktası propylondur ve buradan alınan eksenlere göre sunak, tapınak, alanı çevreleyen sütunlu revak yerleştirilmiştir.[/align]
[hr]
Kaynak: Şahin, M., Anadolulu Bir Mimar Hermogenes, İstanbul 2002.

>Sponsorlu bağlantı

“S, T, U” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir