Prof. Dr. Nevzat Çevik ile Işık Ülkesine Yolculuk (Röportaj)

Cevapla
Kullanıcı avatarı
havina
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
Mesajlar: 406
Kayıt: 14:07 28-Kasım-2012

Prof. Dr. Nevzat Çevik ile Işık Ülkesine Yolculuk (Röportaj)

Mesaj gönderen havina »

Myra nerdedir, Andriake nerdedir bilmeyenleriniz için çok güzel bir röportaj. Kesinlikle sonuna dek okumalısınız arkadaşlar. Prof. Dr. Nevzat Çevik hocamızın çok yararlı bir röportajı var aşağıda vereceğim linkte. Ben kısmen birkaç alıntı verdim ama tamamı linkte arkadaşlar. Bu arada röportajı gerekleştiren Öznur Oğraş Çolak'a da Arkeoloji camiası adına teşekkürleri borç bilirim.

Resim

Bu yıl Antalya Deme’de bulunan Myra ve Andriake kazılarının 10. yılı... Önceki akşam Çevik, “Myra- Andriake Kazılarının 10. Yılı Muhasebesi“ adlı bir konferans vardı. Bu büyülü kentin gün yüzüne çıkmasına vesile olan kazı başkanı Çevik ile ışık ülkesine bir yolculuk yaptık. (1)

Myra’da bölgenin en büyük (11 bin kişi kapasiteli) tiyatrosunun kazıları tamamlanmış kısmen onarılmış ve konsolide edilmiş ve antik tiyatro bilgilerini çoğaltmıştır. Özellikle Roma dönemi tiyatrosunun tamamen altında kalmış olan küçük Helenistik tiyatronun keşfi de heyecan vermiştir. Tiyatro yakınlarında tamamen alüvyonlara gömülü ortaçağ kilisesinin hiç tahrip olmamış mimarisi ve freskolarıyla gün yüzüne çıkması da büyüleyici oldu. Myra akropolündeki kazılarımızda bir heroon ve daha da önemlisi belki de klasik dönem’in tek toplanma yapısı keşfedildi. Bunlardan öte asıl 1 yıl süren jeofizik sondajlarında bugünkü Demre’nin altında gömülü 1.5 km çapında bir kentin varlığı gözlemlendi. 4-10 metre arasında değişen alüvyon katmanının örttüğü yerleşime bu nedenle “Anadolu Pompeisi” diyoruz. Görünmeyen bu saklı kent müthiş bir bilgi rezervi olarak uzak geleceğin arkeolojisine taşınacak. Bunun nedeni kazılması gereken alanların tamamen halkın malı olması ve dolayısıyla kamulaştırma imkânsızlığı. (2)

1. Öznur Oğraş Çolak'ın "Arkeologlar sonucu görmeden ölür" başlıklı Cumhuriyet Gazetesi'ndeki yazısı.

2. Öznur Oğraş Çolak'ın "Arkeologlar sonucu görmeden ölür" başlıklı Cumhuriyet Gazetesi'ndeki yazısından Prof. Dr. Nevzat Çevik demeci.

Röportajın tamamı için tıklayınız.

Ayrıca kazılardan her an haberdar olmak isterim derseniz hocamızın twitter adresi: https://twitter.com/nevzatcevik
B’enlerim oldun sen,her birinde daha da s’enleri bulduğum...
Her senimde bin senenin öyküsü gizli bilmezsin,
Masalları unut sevdiğim!
Asılları asırlara dikeceğim...

Cevapla