Arkeoloji öğrencisine müze bedava!

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Kaan Daltaban
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi
Mesajlar: 157
Kayıt: 11:52 14-Nisan-2017

Arkeoloji öğrencisine müze bedava!

Mesaj gönderen Kaan Daltaban »

Bakan Ersoy’dan arkeoloji ve sanat tarihi öğrencilerine müjde geldi. Müze kart yazılımında değişiklik yapıldıktan sonra öğrenciler, müze ve ören yerlerine ücretsiz girebilecek.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “Arkeoloji ve sanat tarihi eğitimi gören öğrencilerimize müze kart yazılımımızda bir değişikliğe giderek, onların müze ve ören yeri ziyaretlerini ücretsiz hale getireceğiz” dedi.

ükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) girişimleri neticesinde üniversitelerin bilimin yanı sıra kültür ve sanatın da merkezi haline getirilmesi, öğrencilerin müze ve ören yeri ziyaretlerinin desteklenmesi amacıyla YÖK ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imza töreni düzenlendi.

...

"Müze Kart Akademi"

İmzalanan bu protokolle; YÖK ile Kültür ve Turizm Kültür Bakanlığı arasında oluşturulan iş birliği çerçevesinde Devlet Tiyatroları ve güzel sanatlar genel müdürlüklerince düzenlenen tiyatro, konser gibi etkinliklerin bir bölümü üniversitelerde gerçekleştirilecek. Ayrıca üniversite öğrencileri ve öğretim üyelerine müze ve ören yerleri ziyaretlerinde çeşitli indirim ve avantajlar sağlayan “Müze Kart Akademi” adlı kart çıkarılacak. Diğer taraftan şehir ve medeniyet dersleri bünyesinde yapılacak gezi, müze ve ören yeri ziyaretleri desteklenecek.

Kaynak

Kullanıcı avatarı
Kaan Daltaban
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi
Mesajlar: 157
Kayıt: 11:52 14-Nisan-2017

Kazılar 12 aya çıkacak!

Mesaj gönderen Kaan Daltaban »

Bakan Ersoy, kazı sürelerinin 12 aya çıkarılması için çalıştıklarını, bu bağlamda ilk etapta 20 kazı alanının süresinin 12 aya çıkarıldığını hatırlattı.

Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üniversitelerde arkeolog ve sanat tarihi mezunumuz oluyor. Bu 12 aylık program dahilinde alınan kazı başkanlıklarına ilave minimum 5 arkeolog ve 2 sanat tarihçisi şartı getiriyoruz. Bakanlığımızca yapılan yaklaşık 122 yerli kazı başkanlığı var. Bu da ortalama 600-700 civarında arkeoloğun 200-300 civarında sanat tarihçisinin tamamı bu programa alındığı zaman istihdam edilmeleri anlamına geliyor. 1 Ocak'a kadar 20 olan kazı başkanlığını 60'a çıkarmayı hedefliyoruz. Daha fazla dosya gelirse, onları da gündeme alacağız. 60 ile sınırlı kalmayacağız. 2021 yılında da tamamını bu kapsama alıp 122'sinin de 12 ay kazı kapsamına alınmasını sağlayacağız."

Yekta Saraç'a idealist, çalışkan kazı başkanlarına ihtiyaçları olduğunu ifade eden Ersoy, bu konuda destek beklediklerini, yaşı ilerleyen kazı başkanlarını da emekli edeceklerini bildirdi.

Kaynak: AA

Kullanıcı avatarı
cihanmania
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi
Mesajlar: 84
Kayıt: 15:51 13-Eylül-2008

Arkeoloji öğrencisine müze bedava!

Mesaj gönderen cihanmania »

Kazı başkanı olabilmenin şartları neler?
Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var:Yaşadın mı büyük yaşayacaksın, ırmaklara, göğe, bütün evrene karışırcasına
Çünkü ömür dediğimiz şey, bize sunulmuş bir armağandır
;)

Cevapla