Üstteki Üyeye Soru Sor

Güncelliğini Yitirmiş veya Kurallara Uymayan Konuların Geçici Olarak Tutulacağı Bölüm.
Kilitli
Kullanıcı avatarı
sonerium
Site Yetkilisi
İletişim:

Mesaj gönderen sonerium »

Baktım, baktım :) Benim bişey bilmemek gibi seni şaşırtmamdan niye şaşıyosun ki :) Normaldir demelisin :))))
"Kimi zaman başarılı kimi zaman başarısız olan kısmen kahraman"

Twitter'da Arkeo-TR | Facebook'ta Arkeo-TR | Instagram'da Arkeo-TR

Resim

Kullanıcı avatarı
lucienne
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi
İletişim:

Mesaj gönderen lucienne »

:shock: :( :shock: :(

Kullanıcı avatarı
sonerium
Site Yetkilisi
İletişim:

http://arkeo-tr.com/viewtopic.php?t=134 ... sunuz.html

O zaman soru hakkı sana geçsin, kısa sorularla devam edelim :) Ama lütfen kolay olsun :)))

Resim

goxcell
Uzaklaştırıldı!

Mesaj gönderen goxcell »

öğrenmek amaçlı soru sorabilir miyim yoksa oyun olsun diye mi soru soruyorsunuz?

Kullanıcı avatarı
sonerium
Site Yetkilisi
İletişim:

Re: Üstteki Üyeye Soru Sor

Anadoludaki en büyük antik çeşme yapısı hangisidir?

Resim

goxcell
Uzaklaştırıldı!

Mesaj gönderen goxcell »

Kullanıcı avatarı
sonerium
Site Yetkilisi
İletişim:

goxcell yazdı:Triton çeşmesi ? ( http://www.pamukkale.gov.tr/TR/Content.asp?id=510 )

Kod: Tümünü seç

Anadolunun en büyük anıtsal çeşmesi, üç kemer gözlü Frontinus Kapısı üzerinde yer alan ana caddenin doğu kenarında yer almaktadır. Üçgen alınlıklardaki karşılıklı borazan çalan Triton kabartmalarından dolayı bu yapı Triton Çeşmesi olarak adlandırılmıştır. Kazılarda bulunan bir yazıta anıtsal çeşme, İmparator Caracalla ya ithaf edilmiştir.(M.S 211-217) 

Caracalla Çeşmesidir. Orda çalışmıştım hatta çeşmenin adını bulan öğrenci ekibindeydim. (ve Cem, kulakların çınlasın)

Resim

goxcell
Uzaklaştırıldı!

Mesaj gönderen goxcell »

Aklıma çok soru geliyo ama cevabı hep uzun olur diye soramıyorum. en iyisi şunu sorayım...

Resim

Resimdeki Dünyanın 7 harikasından biri olan efesteki artemis tapınağı neden efes antik kentinin dışındadır?

Kullanıcı avatarı
lucienne
Arkeo-TR Üyesi
Arkeo-TR Üyesi
İletişim:

Mesaj gönderen lucienne »

Benim bildiğim en erken tarihli kilise ST Studios Manastırı Hagios Ionnes Prodromos Bazilikası 5. yüzyıla ait olarak biliyordum.

Birde bugün şöyle bir haber okudum;
Bursa’nın Büyükorhan ilçesine bağlı Derecik köyünde bir çiftçi tarafından bulunan bin 600 yıl öncesine ait bazilikanın, Doğu Roma’da Hristiyanlığın resmi din olarak kabul edilmesinden sonra yapılan ilk kilise olduğu tespit edildi.

2001 yılında tarlasını süren bir çiftçi tarafından tesadüfen bulunan Doğu Roma döneminden kalma bazilikada bu yılki kazılar sona erdi. Uludağ Üniversitesi (UÜ) ve İsviçre’nin Lozan Üniversitesi ve Bursa Müze Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen kazılar neticesinde, Roma dönemine ait olan ve şu ana kadar adı konulamayan tarihi yapının, Doğu Roma’da Hristiyanlık dininin resmi din olarak kabul edilmesinin ardından yapılan ilk kilise olduğu ortaya çıktı. Bir benzerinin Fransa’nın başkenti Paris’te olduğu söylenen bazilika, heyet tarafından koruma altına alındı.

Bursa Müze Müdürü Enver Sağır, "Bu tapınağın Roma döneminden erken Hristiyanlık dönemine ait bir kültür merkezi olduğunu söyleyebiliyoruz. Bu yılki kazılarda belli bir tabakaya ulaştık. Yeterli bilgi elde ettik. Mozaik sağlamlaştırılması ve çevredeki alanların kamulaştırılmasıyla birlikte bu alan daha geniş bir çevreye yayılacak. 2012 yılında dünyada mimari açıdan ikinci örnek olan bu tapınağın üzeri kapatılıp ziyarete açılacak" dedi.
Derecik köyünde daha evvel de tarihi eserler bulunduğuna dikkat çeken Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin ise, "Biz burada kazıya başlarken bu yapının bir tapınağın üzerinde olduğunu, tapınağın yeri belirlenirken rastgele davranılmadığını, bir geleneğin devamı olduğunu düşünüyorduk. Buranın çok tanrılı dinlerde baş tanrı olarak kabul edilen Zeus’a ait olduğunu anladık. İsa’dan sonra ikinci yüzyılda Roma’nın büyük imparatorlarından olan Adrian döneminde yapılmış olan bir
tapınak, Hristiyanlık dininin kabul edilmesinden sonra kurulan ilk kilisedir" dedi.
İsviçre Lozan Üniversitesi’nden gelen heyetin başkanı arkeolog Clavde Alain Paratte, projede çalışmaktan büyük memnuniyet duyduğunu, özellikle çıkarılan mozaiklerin mükemmel bir dekorasyona sahip olduğunu söyledi. Bu yılki çalışmalarda çok iyi sonuçlar elde ettiklerini belirten Paratte, "Çalışmalar sonucu burada bir tapınak, tapınaktan sonra sütunların olmadığı küçük bir kilise, sonra sütunlu bir kilise ve daha sonra iki tane küçük bazilikanın olduğu ortaya çıktı" dedi.

Kazıların ne zaman biteceği konusunda kesin bir şey söylemenin yanlış olduğunun altını çizen Paratte, çalışmaların 20 yıl sürebileceğini ifade etti.

Özel kaplama malzemeler kullanılarak koruma altına alınan tarihi kilisenin restorasyon çalışmaları, önümüzdeki yıllarda kesintisiz olarak devam edecek.

http://www.yenibursa.com/ilk-kilise-Bursada-9501.html
Daha erken kiliseler var fakat bunlar günümüze ulaşamamış yapılar. Mesela Aya Sofya’nın aslında bir bazilikanın üzerine yapıldığı biliniyor fakat bu bazilika hakkında elimizde çok bilgi yok. Bazilikaların çatıları ahşap olduğu için yangında yanmaya çok müsait oluyorlar.
Benden bu kadar açıkça söyleyim bu soru güzel bir soruydu.

Çatalhöyük neden önemli?

Kilitli